12-piece crayon set
Stock: 14460
Show details
Available, delivery time: Standard
Our eco-friendly wooden colored pencil set is a great choice for creative activities while also highlighting your commitment to the environment. The set comes in a cardboard packaging and includes 12 differently colored colored pencils.
Product Highlights:
Eco-Friendly Wood: The colored pencils are made from environmentally friendly wood, ensuring sustainability and quality.
12 Colors: The set includes 12 differently colored colored pencils to offer a variety of creative possibilities.
Cardboard Packaging: The cardboard packaging is also environmentally friendly and protects the colored pencils.
Print option: Your logo will be printed on the packaging of the colored pencil set to ensure that your brand is prominently displayed with each use.
General
| Product length | 180 mm |
|---|---|
| Product width | 89 mm |
| Product height | 8 mm |
| Material | Wood |
| Weight | 0.072 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96091090000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 30 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts