4.000 mAh Powerbank with suction cups
Stock: 6
Show details
Available, delivery time: Standard
Our suction cup power bank is a clever and versatile solution for charging your devices on the go. With a capacity of 4,000 mAh and a 2-in-1 charging cable for Android and iOS, it's a practical companion. The suction cups allow you to attach the power bank directly to your smartphone, so you can charge your devices easily without the hassle of cords.
Product Highlights:
High Capacity: With 4,000 mAh storage capacity, you can charge your devices on the go.
2-in-1 Charging Cable: The included charging cable is compatible with both Android and iOS devices.
Suction Cups: The suction cups enable you to attach the power bank directly to your smartphone.
Compact Design: The power bank is compact and lightweight, fitting easily into your pocket or bag.
Print option: Your logo will be printed on the front of the power bank to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 123 mm |
|---|---|
| Product width | 56 mm |
| Product height | 13 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.169 kg |
| capacity mAh | 4000 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 60 |
| Quantity small packaging | 60 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.