Aluminium wrting set with pen and pencil with bamboo gripzone
Stock: 36098
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Natural Design: The bamboo grip zones give the writing instruments a natural and appealing appearance.
Blue Ink Refills: The blue ink refills provide clean and easily readable writing.
Combination of Ballpoint Pen and Mechanical Pencil: This set allows you to be well-equipped for both note-taking and sketching or drawing.
Durable and Reliable: The high-quality materials and careful craftsmanship ensure durability and reliability.
Print option: Your logo will be engraved next to the clips of both writing instruments to personalize them for use as promotional items or gifts.
General
| Product length | 155 mm |
|---|---|
| Product width | 48 mm |
| Product height | 13 mm |
| Material | Aluminium, Bamboo, Cardboard |
| Weight | 0.037 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Plastic Lead |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L6) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 250 |
| Quantity small packaging | 25 |