Ball pen with bamboo grip zone
Stock: 14165
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
High-Quality Material: The pen features an aluminum body that is durable and lightweight. The silver accents give it a modern appearance.
Environmentally Friendly Grip Zone: The pen's grip zone is made from sustainable bamboo, which is not only environmentally friendly but also provides a comfortable grip.
Practical Touch Function: The integrated touch function allows you to easily access touchscreens on smartphones and tablets.
Print option: We offer the option to engrave your logo or message to the right of the clip on the pen, giving it a personalized touch.
General
| Product length | 149 mm |
|---|---|
| Product diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium, Bamboo |
| Weight | 0.018 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Plastic Lead |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC0) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 5 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |