Ballpen with silver top
Stock: 4923
Show details
Available, delivery time: Express
This elegant twist action metal ballpoint pen with a silver top and a blue writing large capacity refill is a high quality writing instrument that is ideal for business and gift giving.
Product Highlights:
High-quality metal: the ballpoint pen is made of high-quality metal, which gives it a classy and durable appearance.
Silver Top: The silver top of the ballpoint pen provides an elegant look and a modern look.
Blue Writing Large Capacity Refill: The ballpoint pen uses a blue writing large capacity refill for a comfortable and accurate writing experience.
Cardboard Box: The ballpoint pen comes in a cardboard box that gives it a stylish presentation and protection.
Print option: Your logo is laser imprinted to the right of the clip, providing a high quality and permanent affixing of your message.
General
| Product length | 144 mm |
|---|---|
| Product diameter | 11 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.085 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 7 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |