Ballpen with wooden coating
Stock: 14985
Show details
Available, delivery time: Express
Our wooden ballpoint pen is not only a practical writing instrument, but also a statement of natural elegance. This ballpoint pen features a blue writing large capacity refill and gold applications that give it a classy touch. To highlight your brand, your logo is laser engraved to the right of the clip on the ballpoint pen.
Product Highlights:
High-quality wood: the ballpoint pen is made of high-quality wood that is not only durable but also environmentally friendly.
Classy Design:The gold applications give the ballpoint pen an elegant look that attracts attention.
Writing Comfort: With a blue writing large capacity refill, this ballpoint pen offers a smooth writing experience.
Print option: Your logo is laser engraved to the right of the clip on the ballpoint pen to add a custom touch and subtly showcase your brand.
General
| Product length | 142 mm |
|---|---|
| Product diameter | 10 mm |
| Material | Wood, Metal |
| Weight | 0.027 kg |
| Refill color | Blue |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |