Bamboo Wireless Charger with 2 USB ports
Stock: 14784
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Wireless Charging: Simply place your smartphone on the charger to charge it wirelessly.
Bamboo Casing: The bamboo casing provides the charger with a natural and high-quality appearance.
Two USB Outputs: With two USB outputs, you can charge two devices simultaneously.
Compatible with Current Smartphones: This charger is compatible with most current smartphones.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the charger to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 90 mm |
|---|---|
| Product width | 90 mm |
| Product height | 10 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.09 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85044095900 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.