Bamboo and marble cutting board
Stock: 2049
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
High-Quality Bamboo and Marble: The combination of bamboo and marble lends elegance and functionality to this cutting board.
Practical Size: The cutting board provides ample space for chopping vegetables, meat, cheese, and other ingredients.
Elegant Design: This cutting board is not just a practical kitchen utensil but also a stylish accessory.
Print option: We will engrave your logo in one corner of the bamboo surface, ensuring that your brand is showcased with every use of the cutting board.
General
| Product length | 350 mm |
|---|---|
| Product width | 250 mm |
| Product height | 11 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 1.35 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 44191100000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Laser engraving (L9) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 10 |
| Quantity small packaging | 10 |