Bamboo ballpen with sharp clip
Stock: 11787
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Sustainable Bamboo Material: The pen is made from natural bamboo, a sustainable and eco-friendly material that contributes to waste reduction.
Blue Ink Refill: The blue ink refill offers a smooth writing experience and results in clear, legible writing.
Silver Accents: The silver accents give the pen an elegant and timeless appearance.
Extravagant Clip: The pen's extravagant clip stands out and makes it an eye-catching piece.
Print option: Your logo will be laser-engraved to the right of the pen's clip, ensuring a lasting and stylish presentation of your brand.
General
| Product length | 144 mm |
|---|---|
| Product diameter | 12 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.016 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Plastic Lead |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T1) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 6 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |