Bamboo luggage tag
Stock: 27044
Show details
Available, delivery time: Express
Luggage tag made from sustainable bamboo. We engrave your logo on the back.
General
| Product length | 90 mm |
|---|---|
| Product width | 2 mm |
| Product height | 44 mm |
| Material | Bamboo, PVC |
| Weight | 0.012 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 44219100000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 250 |