Bamboo power bank
Stock: 5038
Show details
Available, delivery time: Standard
Our bamboo-cased power bank with 8,000 mAh capacity is an elegant and environmentally-friendly solution for charging your devices on the go. This power bank comes with a charging cable and has sufficient capacity to charge smartphones and other devices multiple times.
Product Highlights:
Sustainable Bamboo Casing: The bamboo casing gives the power bank a natural and high-quality appearance.
High Capacity: With 8,000 mAh storage capacity, you can charge your devices multiple times before needing to recharge the power bank itself.
Charging Cable Included: The included charging cable enables convenient recharging of the power bank and your devices.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the bamboo casing to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 138 mm |
|---|---|
| Product width | 69 mm |
| Product height | 14 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.218 kg |
| capacity mAh | 8000 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 60 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.