Bamboo speaker
Stock: 1327
Show details
Available, delivery time: Express
Our multifunctional Bluetooth speaker made of bamboo – a stylish device that combines state-of-the-art technology with useful features! This speaker features Bluetooth version 5.3, a wireless charger with up to 15 watts, a digital clock display, an alarm function, and a temperature display. The 1200 mAh / 3.7-volt rechargeable battery ensures reliable power.
Product Highlights:
Bluetooth 5.3 Technology: The latest Bluetooth version enables a stable and fast connection for an outstanding wireless audio experience.
Wireless Charger up to 15 Watts: The integrated wireless charger allows fast and wireless charging of compatible devices, perfect for the modern lifestyle.
Digital Clock Display: The built-in clock provides a convenient and easily readable display of the current time.
Alarm Function: Set the Bluetooth speaker as an alarm clock and start your day with your favorite music or a chosen alarm tone.
Temperature Display: The integrated temperature display provides at-a-glance information about the current room temperature.
1200 mAh / 3.7-Volt Rechargeable Battery: The powerful rechargeable battery reliably powers the speaker.
Print option: Your logo will be engraved below the display, giving the speaker a personalized touch.
General
| Product length | 91 mm |
|---|---|
| Product width | 91 mm |
| Product height | 90 mm |
| Material | Bamboo, plastic (ABS), Silicone |
| Weight | 0.436 kg |
| capacity mAh | 1200 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85182100000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 15 mm |
| Printgroup 2 | Laser engravement (L3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 15 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 36 |
| Quantity small packaging | 36 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.