Bamboo weather station
Stock: 4154
Show details
Available, delivery time: Standard
Our Weather Station with Wireless Charger combines cutting-edge technology with stylish design. The device is made of high-quality bamboo and features a digital display that shows temperature, humidity, and the current time. Additionally, it offers the practical function of wirelessly charging your smartphone.
Product Highlights:
Sustainable Bamboo Design: The weather station is made from environmentally friendly bamboo, adding a natural and elegant touch to your space.
Digital Display: The display not only shows the current time but also displays the temperature and humidity in your room.
Wireless Charging: With the integrated wireless charger function, you can conveniently charge your smartphone without the need for cables.
Convenient Accessories: The included micro-USB cable makes recharging the weather station easy.
Print option: Your logo will be engraved on the front of the weather station, ensuring that your brand is visible every time you check the time.
General
| Product length | 180 mm |
|---|---|
| Product width | 18 mm |
| Product height | 170 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.365 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 90258040890 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 40 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 20 |
| Quantity small packaging | 20 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.