Bamboo wireless charger with pen holder
Stock: 2443
Show details
Available, delivery time: Express
Our Bamboo Pen Quiver with Integrated Wireless Charger is not only a practical desk accessory, but also a stylish statement for your office. This quiver features a wireless charging function that can charge your smartphone wirelessly. When the charger is fully charged, the front light will glow green. A charging cable is included in the package. To showcase your brand, your logo is laser engraved on the quiver.
Product Highlights:
Combined Function: This pen quiver not only holds pens and writing utensils, but also has a wireless charging function for smartphones.
Bamboo Material: The quiver is made of high quality bamboo, which is not only environmentally friendly, but also offers a warm and natural look.
LED Charging Indicator: The front light glows green to indicate that the charger is fully charged and ready for use.
Charging Cable Included: A matching charging cable is included for instant use.
Print option: Your logo is laser engraved on the quiver for a custom touch and brand presence.
General
| Product length | 78 mm |
|---|---|
| Product width | 110 mm |
| Product height | 115 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.25 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85044095900 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.