Bamboo wireless charger
Stock: 158
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Wireless Charging: The charger is compatible with all QI-enabled smartphones, allowing you to simply place your phone on the charging surface without worrying about cables or plugs.
10-Watt Fast Charging: This wireless charger offers an impressive 10-watt charging power to quickly recharge your smartphone.
Integrated Reading Lamp: The built-in reading lamp allows you to read or work in pleasant lighting. You can adjust the brightness to your preference.
Stylish Bamboo Design: The charger is crafted from high-quality bamboo, giving it a natural and eco-friendly appearance and a pleasant tactile feel.
Includes Charging Cable: A matching charging cable is included, so you can start wireless charging right away.
Print option: Your logo will be engraved on the bamboo charger, making it a high-quality promotional gift or incentive.
General
| Product length | 210 mm |
|---|---|
| Product width | 110 mm |
| Product height | 16 mm |
| Material | electronic, Plastic, plastic (ABS), Silicone |
| Weight | 0.277 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 94052140000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.