Bicycle repair kit, 17 pieces
Stock: 3166
Show details
Available, delivery time: Standard
Our 17-piece bicycle repair kit is the ideal tool to help you on the go in case of a flat tire.
Product Highlights:
Multifunctional Tool: This tool offers various functions, including screwdrivers, wrenches, and more, to perform minor repairs on your bike.
Self-Adhesive Patch Kit: In the event of a flat tire, you can use the self-adhesive patch kit to quickly and easily repair the damage without having to remove the tire.
Convenient Case: All tools and the patch kit are housed in a handy case that can be easily stored in your bike bag or backpack.
Print option: We offer the option to print your logo in a single silver color on the outside of the case to promote your company or brand.
General
| Product length | 82 mm |
|---|---|
| Product width | 44 mm |
| Product height | 109 mm |
| Material | Plastic, Metal |
| Weight | 0.352 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 82060000000 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 55 mm |
| Print area 1 height | 35 mm |
| Printgroup 2 | Digital transfer [>50cm²] (DTF1) |
| Print area 2 width | 55 mm |
| Print area 2 height | 35 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 25 |
| Quantity small packaging | 25 |