Bluetooth earphones
Stock: 1781
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Wireless Freedom: With Bluetooth 4.2, you can enjoy your music and calls without the hassle of wires.
Volume Control: The integrated volume control allows you to conveniently adjust the volume without having to handle your device.
Large Signal Range: The signal range of up to 10 meters allows you to move freely while enjoying your favorite music.
Print option: The included carrying case for the headphones provides a secure storage space and also serves as a promotional tool where your logo will be placed.
General
| Product length | 39 mm |
|---|---|
| Product diameter | 88 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.056 kg |
| capacity mAh | 500 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85176200000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 35 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 45 mm |
| Print area 2 height | 7 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 100 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.