Bluetooth headphones
Stock: 1581
Show details
Available, delivery time: Express
Our in-ear Bluetooth 5.0 headphones not only offer excellent sound quality but also feature a stylish and sustainable design. With a 250 mAh battery and a quick 1-hour charging time, you can recharge these headphones rapidly, and then enjoy them for approximately 2-3 hours. The range of about 10 meters provides maximum freedom of movement. The headphones come in a case with bamboo embellishments and a magnetic closure, which is not only chic but also functional.
Product Highlights:
Superb Sound: Bluetooth 5.0 technology delivers clear and powerful sound without the hassle of cables.
Fast Charging: The headphones charge in just 1 hour and then provide about 2-3 hours of music enjoyment.
Great Range: With a range of approximately 10 meters, you can move freely without losing the connection.
Sustainable Case: The case with bamboo embellishments and a magnetic closure not only protects your headphones but also serves as a stylish accessory.
Print option: Your logo will be engraved on the box, ensuring that your brand is visible every time the headphones are used.
General
| Product length | 60 mm |
|---|---|
| Product width | 33 mm |
| Product height | 29 mm |
| Material | Bamboo, plastic (ABS) |
| Weight | 0.059 kg |
| capacity mAh | 35 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85176200000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 10 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.