Bluetooth speaker with bamboo coating
Stock: 3497
Show details
Available, delivery time: Standard
Our Bluetooth speaker with a bamboo casing is not only a powerful audio device but also a stylish accessory. With a mini-USB port, a memory card slot, underbody lighting, and a charging cable, it offers versatile functions. The runtime is 2 hours, and the maximum range is up to 10 meters.
Product Highlights:
High-Quality Sound: The Bluetooth speaker provides impressive sound for your music and audio content.
Bamboo Casing: The bamboo casing gives the speaker a stylish and natural design.
Versatile Connectivity Options: With a mini-USB port and memory card slot, you have various options for playing your music.
Underbody Lighting: The underbody lighting creates a captivating visual atmosphere.
Charging Cable Included: The included charging cable makes recharging the speaker easy.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the bamboo casing of the speaker to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 43 mm |
|---|---|
| Product diameter | 72 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.161 kg |
| capacity mAh | 300 |
| Battery included | |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85182100000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 30 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.