Cap for adults
Stock: 3736
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Polyester: The baseball cap is made of high-quality polyester, which is durable and comfortable.
Reflective Border: The reflective border enhances visibility in low-light conditions, improving safety.
Velcro Closure: The Velcro closure allows for individual adjustment of the cap for optimal comfort.
AZO Free Dyed: The cap is AZO free dyed, indicating environmentally friendly dyeing processes.
Print option: Your logo will be printed on the front of the cap to prominently showcase your brand.
General
| Product length | 260 mm |
|---|---|
| Product width | 150 mm |
| Product height | 115 mm |
| Material | Polyester |
| Weight | 0.066 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 65050030000 |
| Finishing types | Digital transfer, Embroidery, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 90 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Embroidery < 20cm² (HF) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |