Ceramic espresso mug
Stock: 5305
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Ceramic: The espresso cup is crafted from high-quality ceramic, ensuring optimal temperature retention and highlighting the flavors of the espresso perfectly.
Capacity: With a capacity of 60 ml, the cup is the ideal size for a classic espresso.
Stylish Design: The black accented rim adds a nostalgic and elegant appearance to the cup.
Print option: We offer you the opportunity to place your individual logo on the cup to personalize it and use it as a gift or promotional item.
General
| Product height | 50 mm |
|---|---|
| Product diameter | 59 mm |
| Material | Ceramic |
| Weight | 0.111 kg |
| Volume | 60 L |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 69111000909 |
| Finishing types | Pad printing, Ceramic transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T4) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 30 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Ceramic transfer (C3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 150 |
| Quantity small packaging | 150 |