Chalks in box
Stock: 72102
Show details
Available, delivery time: Standard
Our sidewalk chalk in 6 different colors is a creative and entertaining product that appeals to both children and adults. The sidewalk chalk comes in a box, and your logo will be printed on it.
Product Highlights:
6 Colors: The sidewalk chalk includes 6 different colors to provide artistic possibilities.
Creative Product: This product promotes creativity and outdoor painting fun.
Box Packaging: The chalk is packaged in a box that provides space for your branding.
Print option: Your logo will be directly printed on the box to ensure that your brand is associated with creative freedom.
General
| Product length | 142 mm |
|---|---|
| Product width | 25 mm |
| Product height | 140 mm |
| Material | Chalk |
| Weight | 0.222 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96099090000 |
| Finishing types | Pad printing, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S1) |
| Print area 2 width | 25 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 72 |
| Quantity small packaging | 12 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts