Charging station for 4 devices
Stock: 1809
Show details
Available, delivery time: Express
Our high-quality bamboo charging station is the perfect solution for charging up to four smartphones or tablets simultaneously while conveying an eco-friendly message. This charging station features a wireless charging pad, two USB ports, and a USB-C port to accommodate a variety of devices. The included charging cable makes using this charging station extremely convenient.
Product Highlights:
Sustainable materials: The charging station is made from high-quality bamboo, a renewable resource known for its durability and eco-friendliness.
Versatile charging options: With a wireless charging pad and various USB ports, it can charge up to four devices simultaneously.
Print option: We offer the option to engrave your logo or design on the charging station, making it a personalized promotional gift or accessory.
Eco-friendly message: The use of bamboo underscores your commitment to sustainability and environmental conservation.
General
| Product length | 175 mm |
|---|---|
| Product width | 115 mm |
| Product height | 77 mm |
| Material | Bamboo, electronic |
| Weight | 0.7 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85044095900 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 10 |
| Quantity small packaging | 10 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.