Christmas hat
Stock: 750
Show details
Available, delivery time: Standard
Christmas knitted hat made of acrylic. We will print your logo on the back.
General
| Product length | 225 mm |
|---|---|
| Product width | 10 mm |
| Product height | 285 mm |
| Material | Polyacrylonitrile (P |
| Weight | 0.069 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 65050090900 |
| Finishing types | Embroidery, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 80 mm |
| Print area 1 height | 60 mm |
| Printgroup 2 | Embroidery < 20cm² (HF) |
| Print area 2 width | 60 mm |
| Print area 2 height | 40 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 10 |