Christmas stockings
Christmas Reindeer Socks with anti-slip sole. The plush lining keeps your feet warm and cozy. Fits up to EU size 41. Comfortable and non-slip – perfect for a festive mood. We print your advertisement on one of the socks.
General
| Product length | 230 mm |
|---|---|
| Product width | 80 mm |
| Product height | 270 mm |
| Material | Polyester |
| Weight | 0.16 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 95051090000 |
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
|---|---|
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 80 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 10 |