Colouring book
Stock: 22080
Show details
Available, delivery time: Standard
Creativity and environmental awareness combined: Our coloring book with a recycled cover and custom branding! Our coloring book is not only an entertaining gift for children but also an eco-friendly choice.
Product Highlights:
Recycled cover: The coloring book features a cover made from recycled material, minimizing its environmental impact and showcasing your commitment to the environment.
30-sheet coloring pad: The coloring pad contains 30 sheets and 10 different designs, with each design repeated 3 times, providing hours of creative entertainment.
Complete set: The folder includes a handle for easy transport, a sharpener, an eraser, and colored pencils in 6 different colors. Everything young artists need is conveniently packaged in one folder.
Print option: Your logo will be printed on the cover of the folder to ensure that your brand takes center stage.
General
| Product length | 205 mm |
|---|---|
| Product width | 207 mm |
| Product height | 15 mm |
| Material | Cardboard |
| Weight | 0.187 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96091090000 |
| Finishing types | Pad printing, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S1) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 46 |
| Quantity small packaging | 23 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts