Colouring kite
Stock: 692
Show details
Available, delivery time: Standard
The Perfect Kite for Creative Kids: Our Coloring Kite Set! Our kite set not only offers a great flying experience but also encourages children's creativity.
Product Highlights:
Coloring Fun: The kite is made of high-quality paper and can be individually colored by children. This promotes artistic creativity and makes the game a personal experience.
Complete Set: The kit includes everything needed for a fantastic kite-flying experience - 4 coloring markers, plastic spars, tail, and a hand spool with nylon string. This makes the kite ready for flight.
Creative Fun: This set encourages creative and active leisure time for kids and provides them with a sense of accomplishment.
Shared Fun: Kite flying is an activity that brings the whole family or friends together and strengthens the sense of community.
Print option: Your logo will be printed on the kite to ensure that your brand takes center stage during the fun of flying.
General
| Product length | 400 mm |
|---|---|
| Product height | 505 mm |
| Material | Plastic, Nylon |
| Weight | 0.052 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 95030099900 |
| Finishing types | Label printing, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing (S1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 100 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Label < 30cm² (ETN2) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 200 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts