Colouring set in felt case
Stock: 1321
Show details
Available, delivery time: Standard
Children's colouring set with 12 coloured pencils, an eraser, a
sharpener and 50 different motifs to colour in. We will print your logo
on the outside of the felt case.
General
| Product length | 170 mm |
|---|---|
| Product width | 220 mm |
| Product height | 17 mm |
| Material | Rubber, Wood, Paper, Polyester |
| Weight | 0.224 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT3) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 100 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts