Cool bag made from recycled cotton
Stock: 743
Show details
Available, delivery time: Standard
Cooler bag made from recycled cotton with two carrying handles and front compartment. Ideal as a lunch bag. We will print your logo on the front compartment.
General
| Product length | 350 mm |
|---|---|
| Product width | 150 mm |
| Product height | 250 mm |
| Material | PEVA, Polyester, recycled cotton |
| Weight | 0.279 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 140 mm |
| Print area 1 height | 80 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 140 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 40 |
| Quantity small packaging | 10 |