Cork trivet
Stock: 8873
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Environmentally Friendly Cork: The coasters are made from environmentally friendly and sustainable cork, making them an environmentally conscious choice.
Heat-Resistant: The cork coaster is heat-resistant, making it ideal for hot pots and pans.
Protection from Dirt and Scratches: The coasters effectively protect your furniture from dirt, scratches, and stains.
Lightweight and Durable: The coasters are lightweight yet durable, making them easy to handle.
Print option: Your logo will be directly engraved on the coaster to ensure that your brand is prominently visible with every use.
General
| Product height | 5 mm |
|---|---|
| Product diameter | 90 mm |
| Material | Cork |
| Weight | 0.013 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 45049080900 |
| Finishing types | Digital transfer, Laser engraving, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing transfer (TT1) |
| Print area 2 width | 80 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 10 |