Corn pen
Stock: 17107
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Recycled Plastic and Corn: The pen is made from recycled plastic mixed with corn, making it a sustainable and environmentally friendly choice.
Blue Ink Refill: The blue ink refill offers a smooth writing experience and results in clear and legible writing.
Unique Shape: The corn cob shape makes this pen an original gift and an eye-catcher.
Print option: Your logo will be directly printed on the pen to ensure that your brand is presented in an original way.
General
| Product length | 115 mm |
|---|---|
| Product diameter | 11 mm |
| Material | Plastic, Corn |
| Weight | 0.007 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Short Plastic Lead |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T1) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 100 |