Cotton Gym Bag
Stock: 41345
Show details
Available, delivery time: Standard
Oeko-Tex® STANDARD 100 certified cotton gym bag (140g/m²). Ideal for sports gear or on the go. Your logo will be printed on one side.
General
| Product length | 370 mm |
|---|---|
| Product width | 440 mm |
| Product height | 2 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.085 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing cotton bags (ST2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 260 mm |
| Print area 1 height | 270 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 250 mm |
| Print area 2 height | 200 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 200 |