Cotton bag for 1 bottle
Stock: 48416
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Sustainable Material: This gift bag is made of cotton, an environmentally friendly material that is reusable and promotes sustainability.
Oeko-Tex® STANDARD 100 Certified: This certification guarantees that the bag has been tested for harmful substances, ensuring the highest quality and environmental standards.
Designed for Bottles: The size and design of the bag are perfectly tailored to bottle gifts. This allows you to stylishly package wine, spirits, or other bottles.
Print option: We print your logo on the bag to ensure that your brand is present with every gift.
General
| Product length | 169 mm |
|---|---|
| Product width | 85 mm |
| Product height | 250 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.048 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 80 mm |
| Print area 1 height | 120 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 80 mm |
| Print area 2 height | 120 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 250 |
| Quantity small packaging | 50 |