Cotton bag with long handles made from recycled cotton and RPET
Stock: 12145
Show details
Available, delivery time: Standard
General
| Product length | 380 mm |
|---|---|
| Product width | 4 mm |
| Product height | 422 mm |
| Material | Recycled PET, recycled cotton |
| Weight | 0.07 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Screen printing, Digital transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing cotton bags (ST2) |
| Possible colors printgroup 1 | 7 |
| Print area 1 width | 260 mm |
| Print area 1 height | 270 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 250 mm |
| Print area 2 height | 200 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 250 |
| Quantity small packaging | 50 |