Cotton bag with zip fastener
Stock: 465
Show details
Available, delivery time: Standard
Cotton pouch made from recycled cotton (180 gsm) with zip for storing pens, cosmetics and much more. We will print your logo underneath the zip.
General
| Product length | 213 mm |
|---|---|
| Product width | 30 mm |
| Product height | 127 mm |
| Material | recycled cotton |
| Weight | 0.02 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 100 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 300 |
| Quantity small packaging | 50 |