Cotton lanyard
Stock: 2992
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Environmentally Friendly Cotton: Our lanyards are made from sustainable cotton, which is environmentally friendly and biodegradable.
Carabiner Hook: The carabiner hook allows for easy attachment of badges, keys, or other items.
Print option: Your logo will be printed on the lanyard to represent your brand.
General
| Product length | 480 mm |
|---|---|
| Product width | 25 mm |
| Product height | 3 mm |
| Material | Cotton, Metal |
| Weight | 0.011 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 63079098990 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing (S1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 180 mm |
| Print area 1 height | 15 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing transfer (TT1) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 15 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 50 |