CrisMa cooler bag
Stock: 82
Show details
Available, delivery time: Standard
Large CrisMa cooler bag with side carrying handles, two short carrying handles and one long carrying handle. The practical Velcro opening in the lid provides quick access to the chilled snacks. We will print your logo on the front zip compartment.
General
| Product length | 390 mm |
|---|---|
| Product width | 300 mm |
| Product height | 290 mm |
| Material | PEVA |
| Weight | 1.154 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 150 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Non-Woven pouch |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 12 |
| Quantity small packaging | 12 |