CrisMa hiking rucksack
Stock: 1214
Show details
Available, delivery time: Standard
Large hiking rucksack made of polyester with padded shoulder straps and ergonomically shaped back section, laptop compartment, large front compartment and small zip compartment in the flap. The additional fastening straps provide optimum support. Capacity: 25 litres. We will print your logo on the flap.
General
| Product length | 330 mm |
|---|---|
| Product width | 200 mm |
| Product height | 530 mm |
| Material | Polyester |
| Weight | 1.055 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 120 mm |
| Print area 1 height | 80 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 120 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Non-Woven pouch |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 20 |
| Quantity small packaging | 20 |