CrisMa leather travel wallet
Stock: 4039
Show details
Available, delivery time: Express
Our high-quality travel wallet made of leather fiber fabric is the ideal companion for keeping all your important travel documents safe and accessible. This elegant wallet is not only practical but also stylish.
Product Highlights:
High-Quality Leather Fiber Fabric: The travel wallet is made of high-quality leather fiber fabric, which is not only durable but also environmentally friendly.
Optimal Organization: With various compartments and pockets, you'll always have everything you need while traveling neatly organized and at your fingertips.
Print option: Your logo will be laser-engraved on a metal plate, adding a personal touch to the wallet.
General
| Product length | 130 mm |
|---|---|
| Product width | 245 mm |
| Product height | 28 mm |
| Material | Bonded Leather |
| Weight | 0.247 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42023100900 |
| Finishing types | Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 30 mm |
| Print area 1 height | 7 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 80 mm |
| Print area 2 height | 40 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Non-Woven pouch |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |