CrisMa reflective rucksack
Stock: 2232
Show details
Available, delivery time: Standard
CrisMa rucksack made of highly reflective material and therefore particularly suitable for joggers, cyclists etc. The rucksack is comfortable to carry thanks to the padding on the back and straps. We will print your logo below the small zip compartment.
General
| Product length | 260 mm |
|---|---|
| Product width | 180 mm |
| Product height | 400 mm |
| Material | Polyester |
| Weight | 0.345 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 150 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Non-Woven pouch |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |