CrisMa travel backpack made from RPET
Stock: 1123
Show details
Available, delivery time: Standard
CrisMa travel backpack made from RPET with laptop compartment and large front compartment. The all-round zip allows it to be packed like a suitcase. The padded shoulder straps can be stowed in a zip compartment and the bag can be used as a bag thanks to the carrying handle on the side. We will print your logo on the front.
General
| Product length | 310 mm |
|---|---|
| Product width | 140 mm |
| Product height | 420 mm |
| Material | Recycled PET |
| Weight | 0.613 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 100 mm |
| Print area 1 height | 120 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 120 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 20 |
| Quantity small packaging | 20 |