CrisMa travelling backpack
Stock: 886
Show details
Available, delivery time: Standard
CrisMa travel backpack with three zip compartments. The interior is cleverly organised with a laptop compartment, various smaller compartments and an integrated wet compartment for storing cosmetics. The capacity is between 22L and 37L and can be adjusted using the fastening straps. We will print your logo on the front compartment.
General
| Product length | 300 mm |
|---|---|
| Product width | 200 mm |
| Product height | 450 mm |
| Material | Polyester, PVC |
| Weight | 1.655 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 150 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Non-Woven pouch |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 10 |
| Quantity small packaging | 10 |