Double walled vacuum Bottle
Stock: 2389
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Double-Walled Insulation: The double-walled stainless steel construction ensures that your beverages stay hot or cold for an extended period.
Quick-Release: The quick-release feature makes pouring easy and prevents liquid leakage.
Drinking Cup: The flask comes with a matching drinking cup, perfect for on-the-go use.
Hand Strap: The integrated hand strap allows for comfortable carrying and transport.
Bamboo Casing: The bamboo casing adds an appealing, natural look to the flask.
Capacity of 500 ml: The flask offers sufficient space for your beverages, whether it's coffee, tea, water, or other refreshments.
Print option: Your logo will be engraved on the flask to personalize the product and promote your brand.
General
| Product height | 273 mm |
|---|---|
| Product diameter | 64 mm |
| Material | Bamboo, Stainless Steel |
| Weight | 0.436 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96170000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 190 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 25 |
| Quantity small packaging | 25 |