Drinking bottle made from recycled aluminium
Stock: 3505
Show details
Available, delivery time: Express
Drinking bottle with 750ml capacity made of recycled aluminium and practical silicone loop. We will engrave your logo on the bottle.
General
| Product height | 230 mm |
|---|---|
| Product diameter | 70 mm |
| Material | Plastic, recycled aluminium, Silicone |
| Weight | 0.163 kg |
| Volume | 0.75 L |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 76151080900 |
| Finishing types | Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 180 mm |
| Print area 2 height | 120 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 40 |
| Quantity small packaging | 40 |