Drinking bottle with LED display
Stock: 3
Show details
Available, delivery time: Express
Our stainless steel insulated bottle with a thermometer in the lid not only provides an elegant way to transport your drinks but also ensures that you always enjoy them at the right temperature. Personalize it with your logo to bring your brand to the forefront and experience fresh and tempered drinks on the go. Order this innovative insulated bottle today and take control of the temperature of your beverages.
Product Highlights:
Integrated Thermometer: The lid of this bottle features a built-in thermometer. Simply touch, and the temperature of your drink will be displayed on the thermometer.
High-Quality Material: Made from high-quality stainless steel, this insulated bottle is durable and robust. It keeps your drinks hot or cold and prevents condensation on the outside.
Capacity: With a generous capacity of 450 ml, you have enough space for coffee, tea, water, or other beverages.
Easy to Carry: The compact size and leak-proof lid make this insulated bottle a practical companion for on-the-go.
Print option: We offer the opportunity to customize your insulated bottle. Your logo will be laser-engraved directly onto the bottle, providing a durable and stylish brand presentation.
General
| Product height | 233 mm |
|---|---|
| Product diameter | 63 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.333 kg |
| Battery included | |
| Battery type | CR2450 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96170000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 180 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.