Duffel bag made from recycled cotton
Stock: 2566
Show details
Available, delivery time: Standard
The duffel bag made from recycled cotton offers plenty of storage space and is perfect for short trips and sports. The adjustable shoulder strap is fastened with snap hooks. We will print your logo on the front pocket.
General
| Product length | 550 mm |
|---|---|
| Product width | 240 mm |
| Product height | 360 mm |
| Material | Polyester, recycled cotton |
| Weight | 0.503 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 150 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 30 |
| Quantity small packaging | 30 |