Everlasting bamboo desk calendar
Stock: 1881
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Sustainable Material: The desk calendar is made of high quality bamboo, which is eco-friendly and sustainable.
Reusable: Since the calendar dates are not fixed, you can use this calendar year after year, which promotes sustainability.
Non-Slip Bottom: The non-slip bottom ensures that the calendar is stable on your desk.
Print option: Your logo is engraved on the calendar's holder for a custom touch and brand presence.
General
| Product length | 148 mm |
|---|---|
| Product width | 55 mm |
| Product height | 57 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.283 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 49100000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |