Fairtrade cotton bag
Stock: 12919
Show details
Available, delivery time: Standard
General
| Product length | 380 mm |
|---|---|
| Product width | 2 mm |
| Product height | 423 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.076 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Screen printing, Digital transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing on cotton bags (ST) |
| Possible colors printgroup 1 | 7 |
| Print area 1 width | 260 mm |
| Print area 1 height | 270 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 250 mm |
| Print area 2 height | 200 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |