Felt bag for bottles
Stock: 9782
Show details
Available, delivery time: Standard
Wine bottle bag made from RPET felt. Suitable for bottles up to a diameter of 8.9 cm. We will print your logo on the front.
General
| Product length | 150 mm |
|---|---|
| Product width | 10 mm |
| Product height | 417 mm |
| Material | Recycled PET felt |
| Weight | 0.049 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 80 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 80 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |