Ferraghini metal writing set
Stock: 192
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Metal: The writing instruments are crafted from high-quality metal, providing them with not only a sophisticated appearance but also ensuring durability and stability.
Ballpoint Pen and Rollerball Pen: The set includes a ballpoint pen with a black jumbo refill for precise writing and a rollerball pen with blue ink for a smooth writing experience.
Attractive Case: The writing instruments are presented in an attractive case that not only ensures the protection of the pens but also allows for an elegant presentation.
Print option: If desired, your laser engraving will be applied to the clip of both writing instruments, personalizing them and putting your logo in the spotlight.
General
| Product length | 160 mm |
|---|---|
| Product width | 60 mm |
| Product height | 23 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.165 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Large capacity refill |
| Brand | Ferraghini |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L4) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 20 mm |
| Print area 1 height | 3 mm |
| Printgroup 2 | Laser engravement (L2) |
| Print area 2 width | 20 mm |
| Print area 2 height | 3 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | Carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |